Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress

Elektronik Baskı Devre Kartı

Baskılı Devre Üretimi | Baskı Devre Üretimi | PCB Üretimi | PCB Numune | Baskı Devre Numune Üretimi | Baskılı Devre Kartı Numune Üretimi |Elektronik Baskı Devre Kartı Numune Üretimi | Aşık Elektronik Baskılı Devre

Elektronik baskılı devre kartı, elektornik devre elemanlarının üzerine monte edilmesi için plaka yüzeylerin iletken bakır yollar bulunmaktadır. Baskılı devre kartı yüzeyleri arasında ise içi lehim kaplamalı delikler bulunmaktadır. Kart değişik yalıtkan maddelerden üretilmiş plakalardır.

Elektronik baskılı devre kartının en önemli özelliği delik içi kaplamalı olmasıdır. Devre kartının katmanları arasında elektrik akımını taşıyan yollar arasında bağlantı sağlayan deliklerdir. Elektronik baskı devre kartı üzerine monte edilecek olan devre elemanı bacaklarının bu deliklere takılır. Bir diğer seçenek olarak yalnızca katmanlar arası iletim sağlamak için de yapılabilir. SMD – yüzey montaj teknolojisinde devre elemanların üstünde tutunabileceği düz bir yüzey şeklinde olan bakırdan ya da üzeri lehim kaplı adalar mevcuttur. Bazı iletken bakır alanlar su yolları kullanılarak aralarında ki bağlantı sağlanmaktadır. Su yolları direk olarak akımı iletmektedir. Elektronik baskı devre kartı çok yüksek seviyede akım taşıyacak şekilde tasarlanırsa , su yolları kalın tutulmak zorundadır. Kart az akım iletecek ise baskı devre kartlarının su yolları daha ince şekilde tasarlanılarak üretilebilmektedir..

PCB – Baskı devre kartları çizimleri bilgisayar programları kullanılarak gerçek üretimi için modelleme yapılmaktadır. Bu modellemeleri sanal ortamda gerçekleştirebileceğiniz en yoğun biçimde kullanılan programlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Bunun gibi listeyi uzatabiliriz. Günümüzde birçok ücretli yada ücretsiz olarak kullanılmakta olan çizim programları mevcuttur. Elektronik baskı devre kartı tasarım aşamaları sırasında en önemli noktalar şöyle sıralayabiliriz. Yolların aralıkları, kondansatörlerin yerleştirilmesi, via çapları, radyo tarzında frekans yaymakta olan parçaların mümkün oldugunca entegre devre elemanlarını görevlerini etkilemeyecek şekilde konumlandırılması çok önemlidir.

Elektronik baskılı devre kartları çeşitlerini aşağıdaki şekilde sıralaya biliriz.

Aşık Elektronik – Baskı Devre Çesitleri